Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası, karayollarında seyir halindeyken gerçekleşen kazalarda karşı tarafa vermiş olunan bedeni ve maddi hasarların karşılanmasını üstlenen sigorta türüdür.

Karayollarını kullanan tüm araç sahipleri, 2918 sayılı Karayolları Kanunu gereğince zorunlu trafik sigortasını yaptırmakla yükümlüdür.

Bu sigorta türü; karşı tarafa verilmiş olan mal zarar masraflarının yanı sıra fiziksel tedavi masraflarını da karşılar. Kaza sonucunda karşı tarafın sakatlanması, yaralanması durumunda kişinin tedavi masraflarını öder iken herhangi bir vefat durumunda ise karşı tarafın ailesine ödeme yapar.

Trafik Sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; Trafik kaza sonucunda sigortalının aracında oluşacak masrafları ve kaza sonucunda fiziksel yaralanmalarda, sigortalıya bir ödeme yapılmaz bu talep için sigortalının “Kasko Sigortası” yaptırması gerekir.

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Trafik Sigortası yaptıran sigortalı, aşağıda belirtilmiş olan teminatlara sahip olursunuz.

● Trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen maddi hasarların poliçe limit doğrultusunda ödenmesi imkanına.

● Kaza sonucunda kamu mallarına (elektrik direği, belediye bankları, lamba vs.) ve üçüncü kişilere (ev, araç, dükkan vs.) vermiş olunan zararların poliçe limit doğrultusunda ödenmesi imkanına.

● Kaza sonucunda maddi hasarların yanı sıra fiziki hasarların (yapılan ilk yardım hizmetleri, muayene, tedaviler, reçete masrafları vs.) karşılanması da Trafik Sigortası’nın sağladığı teminatlardandır.

● Kaza sonucunda karşı şahıs veya şahısların vefat etmesi durumunda defin masrafları ve geride bakmakla yükümlü olduğu ailesi var ise aynı yaşam standartlarına devam edebilmeleri için maddi destek, trafik sigortası teminatlarındandır.

● Kaza sonucunda suçsuz olmasına rağmen sigortalıya açılan davada, savunma masrafları, avukatlık ücretleri teminat altına alınır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası

Kasko Sigortası

Tüm sürücülerin zorunlu olarak yaptırmakla yükümlü olduğu sigorta türüdür.

Sürücüler tarafından isteğe bağlı olarak yaptırılan sigorta türüdür.

KArayollarında seyir halindeyken gerçekleşecek kaza sonucunda ikinci ve üçüncü şahıslara verilen maddi ve bedeni hasarları teminat altına alır.

Kaza sonucunda sigortalının kendisinde oluşacak maddi ve bedeni hasarlar teminat altına alınır.Trafik Sigortası Sıkça Sorulan Sorular


Hayır. Sigortalı kaza sonucu kendi masraflarının ödenmesini istiyor ise “Kasko Sigortası” yaptırması gerekir.

Evet. Trafik Sigortasına sahip olan sigortalı, kaza sonucu hukuksal süreçte poliçe limit doğrultusunda teminat altına alınır.

Trafik Sigortası prim ücretleri Hazine Müsteşarlığı tarafınca her sürücüye ayrı olarak belirlenir. Ödenecek prim ücretleri şu maddelere göre belirlenir;

● Aracın 1 yıl önceki hasarsızlık notu,
● Araç marka ve model bilgileri,
● Aracın bulunduğu il trafik yoğunluğu,
● Sigortalı aracın kullanım amacı.

Evet. Karayolları Trafik Kanunu gereğince her araç sahibinin aracına özel olarak trafik sigortası yaptırması zorunludur.

Evet. Sigortalı araç sahiplerine her ay için %5 oranında ceza kesilir.Trafik Sigortası

HIZLI TEKLİF ALIN

IMC Brokerlik farkıyla en düşük fiyat garantisiyle en kapsamlı ve en kaliteli Trafik Sigortası'na sahip olmak için Hemen Teklif Alın!

Teklif Al